Pagal ką rinktis trinkeles?

Apie kiekvieną trinkelių formos, matmenų, technologijos aspektą galima būtų kalbėti atskirai, tačiau tiems, kas jas renkasi, svarbiausias kriterijus turėtų būti jų paskirtis - kur trinkeles klosite? Ant tako, įvažiavimo, šaligatvio, kieme, automobilių stovėjimo aikštelėje ar sunkiasvorių automobilių krovos aikštelėje?

Po to svarbu išsiaiškinti, ar trinkelės atlaikys orų permainas ir nesutrupės, kokio storio trinkelių jums reikia, ar ilgainiui neišbluks jų spalva.

Grindinį nuolat veikia atmosferos krituliai, įvairios druskos, šarmai ir rūgštys, temperatūros pokyčiai, mechaniniai veiksniai, tad norint, kad betono trinkelių grindinys tarnautų
kuo ilgiau, trinkelės savo savybėmis turi būti panašios į natūralų akmenį.

Apie betono trinkelių medžiagas ir gamybą

Betoniniai gaminiai grindiniui gaminami iš nerūdinių žaliavų: smulkaus ir stambaus užpildo, rišamųjų medžiagų ir priedų. Smulkieji užpildai  - tai smėlis ir granitinės atsijos. Rišamosios medžiagos - portlandcementis (cementas) ir įvairūs priedai - granito atsijos, plastifikatoriai, pigmentai ir kt.

Būtent granito atsijos suteikia gaminiui tvirtumo, artimo natūraliam akmeniui. Trinkelės su granito atsijomis yra ilgaamžiškesnės, atsparios šalčiui.

Trinkelės gaminamos vibropresavimo technologija, kai visos sudedamosios medžiagos išmaišomos maišyklėje ir pilamos į vibroformavimo įrenginio talpyklą, iš kurios keliauja į formavimo įrenginius. Vibropresavimo įrenginyje  mišinys yra tankinamas ir spaudžiamas didžiule jėga. Būtent ši pažangi gamybos technologija užtikrina betoninių gaminių ilgaamžiškumą.

Šiuolaikinės ilgaamžės ir stiprios grindinio trinkelės turi du sluoksnius - apatinį (laikantįjį) ir viršutinį (apdailinį). Į apatinį sluoksnį patenka stambesnės medžiagos, į viršutinį - smulkesnės. Todėl apatinis sluoksnis itin tvirtas, o viršutinis - lygus. Gaminant spalvotas trinkeles naudojami pigmentai.

Trinkelių mechaniniai bandymai atliekami nepriklausomose labaratorijose.

Pastaruoju metu rinkoje vis pasirodo gaminių, kurių didžiąją dalį sudaro smėlingasis betonas. Šios trinkelės yra pigesnės, kadangi atsisakyta brangių granito atsijų, jų paviršius lygesnis, nes betono mišinys gaminamas iš ypatingai smulkaus užpildo. Tačiau tokie gaminiai yra žymiai silpnesni, mažiau atsparūs šalčiui,  todėl tarnauja kur kas trumpiau, neišlaiko mūsų žiemų išbandymų (panašiai prieš keletą metų nutiko sostinės Gedimino prospekte išklotoms bazalto trinkelėms).

 

Trinkelių vandens įgeriamumas ir stipris

Atsparumas drėgmei priklauso nuo betono masės sutankinimo, kurį savo ruožtu lemia naudojami  cheminiai priedai - plastifikatoriai. Įmirkio rodiklis turi būti labai nedidelis, kad į betoną įsigėręs vanduo nesušaltų į ledą ir iš vidaus neardytų betono struktūros. Dėl šios priežasties grindinio trinkelės gaminamos iš smulkiagrūdžio betono, o jų vandens įmirkis turi būti ne didesnis kaip 6 proc., nesvarbu, ar drėgmė veikia iš paviršiaus, ar iš grunto.

Trinkelės turi išblukti ar ne?

Gaminant betono gaminius iš natūralių gamtinių medžiagų (smėlio, žvirgždo), net jei yra atsižvelgiama į visus spalvą veikiančius veiksnius, galimi spalvų svyravimai. Jie yra techniškai neišvengiami - juk ir smėlio, priklausomai nuo to, ar jis yra saulėje  ar pavėsyje, atspalvių yra šimtai.

Būtina pažymėti, kad kai kuriais atvejais dėvėjimasis ir klimato poveikis bėgant laikui gali nulemti vizualinius pokyčius, pavyzdžiui,  spalvos ir struktūros. Šis efektas gali išryškėti, jei dalis trinkelių bus po stogu, o kita dalis - atviroje vietoje.

Taip pat reikia nepamiršti, kad tos pačios partijos grindinio trinkelės, tvoros ir laiptų elementai dėl skirtingų gamybos metodų ir patenkančios šviesos gali šiek tiek vizualiai skirtis. Tačiau bendram įspūdžiui pakenkta nebus.

Kartais betono trikelių paviršiuje atsiranda balkšvų dėmių. Tai vadinamasis kalkinis išbalimas, nes, kietėjant cementui, išsiskiria kalkės, kurios ištirpsta mišinio sudėtyje esančiame vandenyje arba lietuje. Trinkelių paviršius pasidengia balkšvomis kalkių dėmėmis, kurios reaguoja su ore esančiu anglies dioksidu, pavirsdamos netirpiu kalcio karbonatu. Betono paviršiuje susidaręs kalcio karbonatas toliau reaguoja su vandenyje ištirpusiu deguonies dioksidu, sudarydamas kalcio hidrokarbonatą, kuris tirpsta vandenyje. Balkšvos dėmės palaipsniui išnyksta nuo lietaus, tačiau atmosferoje esančios rūgščiosios dalelės trukdo visiškam kalkių apnašų išnykimui nuo betono gaminių paviršiaus

Trinkelių įvairovė

 

Šiurkštaus paviršiaus betono trinkelės

Turint šiuolaikinę gamybos liniją, įmanoma pagaminti šiurkštaus paviršiaus trinkeles. Gamybos procese smulkiosios daleles iš trinkelių paviršiaus yra išplaunamos. Paviršius lieka grubus - pasilieka marmuras, granitas. Gamyboje naudojamos balto marmuro, raudono granito, juodo granito bei kitos labai įvairios skaldelės iš Italijos, Vokietijos. Ši danga ypač tinkama vietose, kur žiemos metu vaikšto daug žmonių, nes dėl savo savybių ir paviršiaus tokia danga nebūna slidi.

Ažūrinės trinkelės

Ten, kur nenumatomos didelės apkrovos (automobilių stovėjimo aikštelėse tinka 10 cm storio ažūrinės trinkelės), reiktų nepamiršti ažūrinių trinkelių, ypač jos pasiteisina kiemuose. Pas mus ši trinkelų rūšis nepelnytai primiršta. Nors Vilniaus Neries pakrantes, išklotas tokiomis trinkelėmis, kai kas ir pašiepia, kad upė lyg ir įvilkta į betoną, tačiau nereikia pamiršti, kad šios trinkelės šiuo atveju stabdo krantų slinkimą ir neuždengia žalumos.

Architektas Justas Ingelevičius piktinasi Vilniuje, Savanorių prospekto pradžioje naujai įrengta automobilių stovėjimo aikštele, kurioje, anot architekto, labiau nei medžiai gerbiami automobiliai. „Įrengiant stovėjimo aikšteles turi būti naudojamos orą ir vandenį praleidžiančios dangos: plastikinis „korys" ar ažūrinės trinkelės, leidžiančios praaugti žolei ir susigerti drėgmei.
ažurines trinkeles- www.statybu.paslaugos.net

Sendinti gaminiai

 Šie gaminiai - šių metų naujovė Lietuvos rinkoje. Tokios trinkelės nepakeičiamos siekiant išlaikyti esamą senovinę architektūrinę aplinką. Ypatingai tinka teritorijoms prie ar aplink pilis, dvarus, bažnyčias ir kitus architektūrinius istorinius paminklus. Trinkelės atrodo taip, tarsi būtų nubrūžintos laiko ir žmonių kojų. Gaminių apdaužymo intensyvumas priklauso ir nuo gaminio, t.y. ar trinkelės su briaunomis ar be jų.

sendintos trinkeles- www.statybu.paslaugos.net

Klinkerio trinkelės yra pagamintos iš degto molio su priemaišomis. Labiausiai pažymimos jų savybės – tvirtumas ir didesnis ilgaamžiškumas, maža drėgmės absorbcija, didelis atsparumas šalčiui. Kaip ir betoninės trinkelės, klinkerio trinkelės gali būti ažūrinės. Klinkerio trinkelės gali būti iki keleto kartų brangesnės nei įprastos betoninės. Pigiausių kainos svyruoja nuo 15-20 eurų už kvadratinį metrą, tačiau nenustebkite ties jomis radę 35 eurų ar didesnę kainą.

 

Natūralaus akmens trinkelės. Tai granitinės ir bazalto trinkelės. Jos pasižymi geromis savybėmis – ilgaamžiškumu, dideliu atsparumu apkrovoms ir temperatūros svyravimams. Tokia medžiaga trinkelėms mažiau įprasta, be to, ji kiemui suteikia savotiško solidumo, kadangi taip tarsi rodoma, kad šeimininkas gali tai sau leisti. Natūralių akmens trinkelių kaina gali perkopti 200 eurų už kvadratinį metrą. Norint ekonomiškesnio varianto, galite natūralaus akmens trinkeles pamaišyti su betoninėmis ar klinkerio trinkelėmis. 

Trinkelių priežiūra

Naujai paklotą grindinio plotą pirmuosius tris mėnesius po klojimo reikia valyti tik su šluota. Tik po to galima naudoti šlavimo mašinas. Šlavimo mašinas su siurbimo funkcija galima naudoti ne anksčiau nei po metų, kad nebūtų susiurbta dar nesutvirtėjusi trinkelių siūlių medžiaga.

Normalius grindinio nešvarumus (žemes, dulkes) įprastai galima nuvalyti kietu šepečiu arba šluota ir tekančiu vandeniu. Jei atsiranda sunkiau šalinamų nešvarumų, patartina naudoti įprastą neutralų muilinį valiklį (skystą muilą). Naudoti garų srauto prietaisų nepatartina, nes dėl aukšto slėgio yra išplaunama siūlių medžiaga ir pakenkiama dangos paviršinei struktūrai. Alyvai, tepalams ar samanoms nuvalyti prekybininkai siūlo daugybę specialiai betoninėms dangoms pritaikytų valymo priemonių. Jas reikia naudoti laikantis gamintojo nurodymų.

Taigi, tinkamai išsirinkę ir teisingai prižiūrėdami, visada turėsite gražią betono trinkelių dangą. Tai labai svarbu, nes iš naujo kloti nepavykusią dangą - daug darbo ir lėšų reikalaujanti investicija. Geriau, jei ji pasiseka iš pirmo karto.


Vidaus Apdaila Kaunas

Plytelių klijavimas kaunas 8602-87613
Vidaus apdailos darbai kaune
Langų apdaila, Gipskartonio montavimas,
Dailylenčių kalimas, Pertvarų montavimas,
Laminato- Parketlenčių klojimas
www.paslaugos.net

 Įtempiamos Lubos 8607-41195

Įtempiamos Lubos Visoje Lietuvoje 
-Matinės Įtempiamos Lubos
-Satino Įtempiamos Lubos
-Blizgios Įtempiamos Lubos
-Natūralaus audinio DESCOR Įtempiamos Lubos
www.itempiamos-lubos.paslaugos.net

Reklama

Rankų darbo papuošalai 8676-75137
Apyrankės, Auskarai, Kaklo papuošalai,
Perlu vėriniai, Rožančiai
GAMYBA, PARDAVIMAS, UŽSAKYMAI
Vėrinių Taisymas- Pervėrimas
www.papuosalai.paslaugos.net

Informacija- Statybinės Medžiagos, Apdailos Medžiagos
www.statybu.paslaugos.net

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

 .